Aktualności WSG

Jak komfortowo żyć w czasach koronawirusa?

Jak komfortowo żyć w czasach koronawirusa?

Kolejne dni kwarantanny mijają, pierwszy szok i niedowierzanie minęło bo przecież to wydarzenie bez precedensu, częściowo przyzwyczailiśmy się już do tej nowej rzeczywistości. Jednak czy na pewno wiemy jak się dobrze odnaleźć w tym czasie, czy dbamy o siebie i swoje samopoczucie, czy w tym chaosie jesteśmy w stanie znaleźć czas na prawdziwe zadbanie o siebie?

Na co warto zwrócić uwagę:

1. Zaspokojenie podstawowych potrzeb psychofizycznych

SEN
Choć zmiana funkcjonowania na tryb domowy kusi często, żeby wstać później czy też do późnych godzin nocnych oglądać ulubiony serial, film – Netflix i inne tego typu aplikacje szczególnie zadbały o nas w tym czasie. Ważne jednak, żeby nie ulec tej pokusie i zachować cykl dobowy, a także rutynę, którą stosowaliśmy do tej pory. Po pierwsze: aby dostarczać organizmowi odpowiednią ilość i jakość snu. Po drugie, aby dni nie „przeciekały” między palcami. Warto pamiętać o tym, że sen to jedna z najważniejszych form redukcji napięcia i narzędzie regulacji emocji.

ODŻYWIANIE
To kolejna podstawowa potrzeba, która szczególnie w tym czasie pełni kluczową rolę w zachowaniu dobrej kondycji psycho-fizycznej, ale co to znaczy? Znaczy nie więcej nie mniej niż to, aby zadbać o regularność posiłków i ich jakość. Prawidłowe odżywianie wpływa na nasz układ hormonalny, immunologiczny, a także jest elementem prawidłowego funkcjonowania organizmu. Czas kwarantanny daje nam możliwość na wspólne przyrządzanie posiłków, rozwijanie własnej kreatywności poprzez wypróbowywanie nowych dań, sprawdzanie jak się czujemy po określonych produktach na śniadanie, co nam pomaga przed czy po treningu, a także daje możliwość wspólnego spożywania posiłków. Zawodnicy, szczególnie Ci młodsi, często wspominają, że brakuje im słodyczy na co dzień. Ten czas to też dobry moment by nauczyć się przepisów na zdrowe przekąski, słodycze. Daje to możliwość zaskoczenia najbliższych, rozwój własny, czy też ugruntowuje poczucie skuteczności – bo nabyliśmy nową umiejętność, wykonaliśmy to co zaplanowaliśmy.

AKTYWNOŚĆ FIZYCZNA
W związku z zakazami ciężko nam realizować się w tej kwestii, szczególnie na zewnątrz. Jednak ważne by nie „zlec” na kanapie. W każdym mieszkaniu znajdzie się choć mała przestrzeń na odrobinę ruchu, czy miałby to by być chociaż marsz podczas oglądania ulubionego serialu, proste ćwiczenia rozciągające rano i wieczorny ruch. Jedną z propozycji dla naszych najmłodszych to przedstawione Państwu treningi dla dzieci ActiveBaby. Jeśli chodzi o ruch w dużej mierze ogranicza nas nasza kreatywność. Jeden z zawodników pokazywał mi stworzone przez siebie step i płotki, kolejny opowiadał jak zamiast biegu codziennie rano skacze na skakance. Jest to też ważny czas, podczas którego możemy zadbać o budowanie fundamentów, a więc ćwiczenia z zakresu mobilizacji, stabilizacji czy też prewencji i zabezpieczenia przed kontuzjami. Zawodnicy mają szansę na rozwijanie także swojej wiedzy w tych dziedzinach, tutaj z pomocą przychodzą trenerzy motoryczni. Pamiętajmy, że organizm sportowca jest przyzwyczajony do określonego wysiłku, zminimalizowanie go do zera będzie wpływać negatywnie na samopoczucie fizyczne, a także nastrój. Pamiętajmy, że trening to jeden z elementów roli, w której się spełniamy jako sportowcy. W czasie kiedy nie ma zawodów, rywalizacji to szczególnie ważne, aby realizować się w tej roli i taką możliwość daje nam trening. Jeśli trudno samemu się zmobilizować dobrą formą są wspólne treningi online, czy prowadzone przez trenerów, czy też wspólnie z kolegami z danej dyscypliny lub drużyny. Dla wszystkich dostępne są aplikacje i filmiki z ćwiczeniami. Obojętnie jaką formę ruchu wybierzecie pamiętajcie, że aktywność to podstawa naszego życia i jest ona ekstremalnie ważna dla zachowania równowagi emocjonalnej oraz redukcji napięcia.

2. Zarządzanie czasem

Często kojarzy się złowieszczo, a jednak bardzo pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie. Kiedy wydaje się, że plany nie mają racji bytu, a każdy dzień wypełnia niepewność, warto tym bardziej zadbać o pewną strukturę dnia. Nie chodzi o zaplanowanie każdej godziny, ale wyznaczenie sobie określonej pory, o której wstajemy czy kładziemy się spać, wyznaczenie umowne pory posiłków. Taka rutyna zapewnia nam poczucie bezpieczeństwa i jest znaną częścią struktury dnia. Warto również zaplanować jakąś jedną, dwie czynności na dany dzień, które chcemy zrealizować.

3. Wyznaczanie i weryfikacja celów

Czas wielu zmian i zawieszenia rywalizacji sportowej to dobry moment na weryfikację celów i dążeń. Warto wykorzystać go do tego, aby przyjrzeć się celom. Szczególnie wobec zmian planów oraz priorytetów w bieżącym funkcjonowaniu to wartościowy czas. Umiejętnie wyznaczone cele pozwolą na to, aby wypracować w tych trudnych czasach motywację do działania i utrzymać aktywność mimo wielu ograniczeń.

To podstawowe zagadnienia, o których pragniemy przypomnieć, bo niby oczywiste, a jednak często mimo wszystko tak trudne do osiągnięcia, szczególnie z czasem kiedy przyzwyczajamy się do nowej rzeczywistości, przychodzi do nas lęk w związku z tym co dalej. Zakazów i ograniczeń w związku z pandemią jest wiele. To całkowicie w porządku, że możecie czuć niepokój, zwątpienie czy napięcie, pozwólmy sobie na to, dajmy sobie przestrzeń na przeżywanie emocji, które są w nas. Wróćmy do podstaw, dla siebie, bądźmy blisko siebie, a także razem z przyjaciółmi, rodziną, sztabami, kolegami/koleżankami z drużyn. To czas gdzie możemy być także dla siebie dobrzy, zrobić małe przyjemności innym. Dobrym przykładem może być jeden z dziennikarzy radiowych, który zapoczątkował w swoim budynku zostawianie małych upominków pod drzwiami sąsiadów.

Małgorzata Szczugieł

 

Dotpay
Dotpay
credit

Nasza witryna utrzymywana jest na serwerach firmy WebReklama w ramach hostingu sponsorowanego.

WebReklama

Fundacja WARSAW SPORTS GROUP z siedzibą w Warszawie (00-420) przy ul. Szarej 10, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców oraz Rejestru Stowarzyszeń, innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000445611, NIP 118-208-93-01, warsaw@sportsgroup.pl.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Jak wyłączyć pliki cookies? Czytaj w: Polityka Prywatności.