Aktualności WSG

zajęcia ruchowe dla dzieci

Jak sprawić, by małe dziecko z chęcią uczęszczało na zajęcia ruchowe?

Każdy z nas zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę w życiu dziecka pełni aktywność fizyczna. Ruch korzystnie wpływa na samopoczucie i zdrowie naszych podopiecznych, będąc niezbędnym czynnikiem stymulującym ich rozwój fizyczny, emocjonalny i społeczny.

 Jak więc sprawić, by dziecko z chęcią uczęszczało na wybrane zajęcia ruchowe? Na to pytanie odpowiada ekspert WSG Academy BABY, Michał Gromadziński.

Wczesna aktywność fizyczna przynosi wiele korzyści - nie tylko rozwija ogólną sprawność dziecka, ale i aspekty społeczne. Bycie w grupie rówieśniczej, wspólne zadania, możliwość doskonalenia swoich umiejętności czy pierwsza rywalizacja przyczyniają się do rozwoju ważnych zasobów młodego człowieka. Poprzez ruch każde dziecko ma możliwość poznawania samego siebie i otaczającego go świata. Aktywność fizyczna kształtuje charakter i osobowość. Dlatego tak ważne jest, aby już od najmłodszych lat zaszczepiać w latorośli chęć do aktywnego spędzania czasu.

Dzieci są jednak różne - jedne czują się na zajęciach sportowych jak ryby w wodzie, inne trzeba delikatnie zachęcić do pierwszej przygody z aktywnością fizyczną. Zajęcia ruchowe przede wszystkim nie mogą być dla dziecka przykrym obowiązkiem. Należy wprowadzać różnego rodzaju formy ruchu dopasowane do możliwości fizycznych dziecka, ale także jego zainteresowań. Jak robią to specjaliści w tej dziedzinie?

- Podstawą jest dobór odpowiedniej metody prowadzenia zajęć. Dobieramy ją do dziecka, nigdy nie możemy kształtować dziecka pod metodę. Jedna z najczęściej wybieranych metod pracy z małymi dziećmi to metoda opowieści ruchowej. Trener, poprzez odpowiedni i ciekawy temat opowiadania, działa na wyobraźnię dziecka, zachęcając je do odtwarzania ruchem treści opowiadania. Kolejna z metod to metoda zabawowo-naśladowcza. W tym przypadku trener tworzy sytuację zadaniową, która pomaga zobrazować dzieciom dany przedmiot, zjawisko bądź czynność i prosi dzieci o naśladowanie tego - wskazuje Michał Gromadziński.

Małe dziecko nie jest w stanie przebrnąć przez schematyczny zestaw ćwiczeń. Takie zajęcia ruchowe szybko stałyby się dla malucha nudne, a co za tym idzie, trudne do przeprowadzenia dla trenera. Trener musi potrafić oczarować dziecko zarówno swoją osobowością, jak i propozycją ćwiczeń. - W przypadku małych dzieci wprowadzamy wiele barwnych opisów czy postaci z bajek. Celem jest obustronna satysfakcja - po stronie trenera, że założenia treningu zostały spełnione, a po stronie dziecka, że spędziło czas na wspaniałej zabawie - mówi ekspert WSG Academy Baby w obszarze przygotowania motorycznego. - Ważnym elementem udanego treningu jest wprowadzenie dużej ilości przyborów i przyrządów. Trening z małym dzieckiem nie może ograniczać się jedynie do maty do ćwiczeń. Na zajęciach z dziećmi wskazane jest używanie piłek, woreczków, lasek gimnastycznych, obręczy, ławeczek, stepów i innych akcesoriów - dodaje.

Zajęcia, które trenerzy prowadzą w WSG Academy BABY, odbywają się każdorazowo według autorskich konspektów. Część wstępna takiego schematu ma za zadanie przygotować organizm dziecka do zwiększonego wysiłku fizycznego. - Pobudzamy krążenie, pogłębiamy oddech, rozgrzewamy mięśnie. Jeśli dotyczy to zajęć grupowych, w tej części znajdują się także ćwiczenia organizujące i dyscyplinujące - zdradza Gromadziński.

Część główna zajęć zawiera ćwiczenia i zabawy o największej intensywności, wpływające na ogólny rozwój ruchowy dziecka i kształtujące cechy motoryczne oraz prawidłową postawę ciała. W części ostatniej, tzw. końcowej, trener serwuje ćwiczenia mające na celu wyciszenie organizmu po treningu, wyrównanie oddechu, a także ćwiczenia profilaktyczne korekcyjne stóp.

Co jest kluczem do sukcesu podczas zajęć dla maluchów? - Podstawą dobrze dobranych ćwiczeń ruchowych dla dzieci jest przestrzeganie zasad stopniowania trudności i dozowania wysiłku. Ćwiczenia zbyt trudne lub zbyt duża intensywność spowoduje jedynie zniechęcenie młodego zawodnika i rezygnację z treningu - nie ma wątpliwości specjalista WSG Academy BABY.

Podsumowując, ważne jest, aby mądrze zaszczepiać w dziecku pasję do bycia aktywnym i wskazywać mu pozytywne wzorce już od najmłodszych lat. Zajęcia należy dobierać tak, by każdy trening był dla dziecka niezapomnianą sportową przygodą. Pamiętajmy, aby każdego dnia zapewnić podopiecznym wystarczająco wiele okazji do ruchu, by mogli prawidłowo i harmonijnie się rozwijać.

 

Zobacz także:

Czy kobiety w ciąży powinny być aktywne ruchowo?

Czym jest obiektywizacja dziecka i jakie przynosi korzyści

Treningi dla niemowląt, czyli jak wspierać rozwój sensomotoryczny dziecka

Przeczytaj więcej o programie WSG Academy BABY i dołącz do nas już dziś!

Dotpay
Dotpay
credit

Nasza witryna utrzymywana jest na serwerach firmy WebReklama w ramach hostingu sponsorowanego.

WebReklama

Fundacja WARSAW SPORTS GROUP z siedzibą w Warszawie (00-420) przy ul. Szarej 10, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców oraz Rejestru Stowarzyszeń, innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000445611, NIP 118-208-93-01, warsaw@sportsgroup.pl.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Jak wyłączyć pliki cookies? Czytaj w: Polityka Prywatności.