Czym jest obiektywizacja dziecka i jakie przynosi korzyści

Czym jest obiektywizacja dziecka i jakie przynosi korzyści

Obiektywizacja - słowo, które dla większości rodziców jest zagadką. Tymczasem każdy maluch, który rozpoczyna swoją przygodę z WSG Academy BABY, zaczyna ją właśnie od obiektywizacji przeprowadzanej przez naszych specjalistów. Czym więc jest ta tajemnicza obiektywizacja, jaką daje wiedzę i jakie korzyści niesie Waszym pociechom? Na to pytanie odpowiadają  Michał Gromadziński, ekspert w obszarze rozwoju motorycznego i Joanna Szymczyk, koordynator projektu WSG Academy BABY.

Kiedy Wasze dziecko po raz pierwszy pojawia się na zajęciach, chcemy sprawdzić, jak przebiega jego rozwój ruchowy. Dlatego każdego z maluszków zapraszamy do obiektywizacji, która jest niczym innym, jak spotkaniem z fizjoterapeutą i zarazem specjalistą w obszarze rozwoju motorycznego. - Podczas obiektywizacji wykonywane są badania postawy dziecka, dokonywana jest ocena jego motoryki, równowagi, a także siły mięśniowej. Każda obiektywizacja zakończona jest pełnym raportem, dzięki któremu uzyskujemy obiektywne narzędzie do sprawdzania jakości rozwoju cech fizycznych i motorycznych naszych podopiecznych - tłumaczy Joanna Szymczyk.

Zebrane w trakcie obiektywizacji informacje to doskonała baza do wyznaczania dalszego kierunku pracy oraz oceny postępów dziecka. Dzięki wykonanemu raportowi trenerzy i fizjoterapeuci mogą monitorować efekty treningów. Specjalista wskaże także odpowiednią grupę wiekową dla podopiecznego oraz odpowie na nurtujące rodziców pytania. Na podstawie takiej oceny, sugestie co do ćwiczeń zostaną przekazane trenerom prowadzącym zajęcia, a gdy zachodzi taka potrzeba, możemy rozplanować indywidualny program ćwiczeń.

Jako, że projekt WSG Academy BABY dedykowany jest dzieciom już od 2. miesiąca życia, nasi specjaliści zadbają oczywiście także o obiektywizację niemowlaka. - Każde dziecko od urodzenia rozwija się w swoim indywidualnym tempie. Kalendarz rozwoju sensomotorycznego jest orientacyjny, dlatego podstawowym kryterium do kwalifikacji dzieci do grup treningowych nie może być liczba ukończonych miesięcy życia - podkreśla Michał Gromadziński. - Mając na uwadze zdrowie naszych podopiecznych i uzyskanie jak najlepszych wyników podczas zajęć, wszystkie maluszki wraz z rodzicem zapraszamy na spotkanie indywidualne z fizjoterapeutą. Po spotkaniu, w otrzymanym raporcie, rodzic otrzyma informacje m.in. o tym, czy dziecko prezentuje umiejętności motoryczne adekwatne do wieku oraz ocenę napięcia mięśniowego. W przypadku zauważonych nieprawidłowości fizjoterapeuta udzieli krótkiego instruktażu, jak rodzic może wspomagać prawidłowy rozwój maluszka - dodaje.

Jakie elementy wchodzą w skład raportu WSG Academy BABY? Po pierwsze badanie strukturalne, które przynosi wiedzę o postawie dziecka. Dzięki niemu dowiecie się między innymi czy łopatki i obojczyki Waszej pociechy ustawione są symetrycznie, jak prezentuje się linia kręgosłupa dziecka i czy wysklepienie stóp jest adekwatne do jego wieku. Następnie fizjoterapeuta przechodzi do badania czucia głębokiego, przeprowadzając próbę palec - nos. W dalszej kolejności wykonywane są pomiary długości kończyn dolnych dziecka i badanie funkcjonalne. Ostatnim etapem obiektywizacji jest badanie umiejętności ruchowych dziecka poprzez takie elementy, jak: rzucanie i łapanie piłki, skoki i zeskoki, chodzenie po schodach, planowanie motoryczne i koordynacja ruchowa. Każdy raport kończy się komentarzem fizjoterapeuty i jego wnioskami, które następnie omawia z rodzicami.

Obiektywizacja to świetne narzędzie, by dowiedzieć się wielu ważnych i interesujących rzeczy o rozwoju ruchowym pociechy. Dzięki badaniom zawartym w obiektywizacji rodzic jest świadomy, w jaki sposób powinien ten rozwój wspierać, co należy skorygować, a co wzmocnić, by dziecko rosło zdrowe i w pełni mogło cieszyć się aktywnością fizyczną.

Zobacz także: Jak wspierać rozwój sensomotoryczny niemowlaka

Więcej o WSG Academy BABY:  sportsgroup.pl/wsg-academy-baby


PARTNERZY
ForBetStrefa TenisaGarminWebreklamaHutnikMessentialLFCEnelsportProstejov
Dotpay
Dotpay
credit

Nasza witryna utrzymywana jest na serwerach firmy WebReklama w ramach hostingu sponsorowanego.

WebReklama

Fundacja WARSAW SPORTS GROUP z siedzibą w Warszawie (00-420) przy ul. Szarej 10, wpisana do Rejestru Przedsiębiorców oraz Rejestru Stowarzyszeń, innych Organizacji Społecznych i Zawodowych, Fundacji oraz Publicznych Zakładów Opieki Zdrowotnej Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie XIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem KRS 0000445611, NIP 118-208-93-01, warsaw@sportsgroup.pl.

Wykorzystujemy pliki cookies w celu świadczenia usług na najwyższym poziomie. Jak wyłączyć pliki cookies? Czytaj w: Polityka Prywatności.